Çağırdığını Boş Göndermeyen Ülke Mozambik

Mozambik'e yaptığım iki seyahatimi de kara yolu ile kapı gümrüklerinden geçerek yaptım.Gümrük kapılarında sorun yaşamadım, yardımcı olanlar var. İlki Malawi’den , ikincisi Güney Afrika’dan giriş yaptım. Malawi'de karayolunda giderken yolun bir tarafı Mozambik bir tarafı Malawidir.

Nüfusu 25 milyon civarında olan bu ülke hızlı bir gelişim sürecinde. Başkent Maputo’nun nüfusun 1 ,5 milyon civarı olduğu söyleniyor ve her yer inşaat sahası. 100’e yakın otel inşaatı bu nüfus için fazla gibi görünse de turizme yönelme olduğunu gösteriyor.

 Ülkede Portekizce konuşuluyor ama İngilizce ile de sorun yaşamadan işinizi görebiliyorsunuz. Nüfusun yarısından çoğu Hristiyan , Müslüman olanlar da Hintli Müslüman genelde. Afrika’nın doğu kıyı şeridi Hintlilerin elinde.

İnşaat sektöründeki hareket inşaat malzemeleri ve makineleri konusunda değerlendirilebilecek en önemli sektör. Hintli Müslümanlar genelde tekstil , otel , restoran gibi işlerde. Nüfusun yüzde 30’u tarımda çalışıyor.

Ülke ihracatının gıda kalemleri Kaju, Şeker ve Karides. Maputo’nun kıyı şeridinde bulunan restoranlarda karidesi deneyince karidesin neden meşhur olduğunu anladım. Ayrıca Mozambik Altın , Elmas ve Bakır konusunda iyi rezervlere sahip ve Türkiye de Mozambikten ithalatda bulunuyor. Ayrıca Türkiye taşkömürü briketleri ithal ediyor.

Güney Afrika’da birkaç Türk firma maden kiralayıp , işletip Türkiye ‘ye ihracat yapıyor.Bu sektörde taş kırma , maden işleme makineleri açığı var.

İmalat sektöründe her alanda yatırıma açık ve ticaretin çok kolay yapılabileceği favori ülkelerimden biridir. Önemli olan, Türk firmaların buraya sadece mal satma zihniyetinde değil bir adım daha atarak imalatı, joint venture şeklinde geliştirmeye çalışmalarıdır. Afrika , bir ağaç gibidir , ona verdiğiniz suyun karşılığını meyve olarak size fazlasıyla verir.

Maputo’nun Johannesburg’a 550 kmlik mesafesi ve yolların düzgünlüğü ve bu inşaat sürecinin devamında Johannesburg’u çok hızlı yakalayacağı kesin . Mozambikli iş adamlarıyla ticaret yapacaksanız belli kültürel saygılara dikkat etmeniz ve Hint rekabetçi piyasasını göz önünde bulundurmanız gerekir.

İlginç dansları , el işçiliği ağaç ürünleri ve sepetleri , yöresel ritüelleri ve mükemmel plajları kesinlikle görülmesi gereken bu cennet ülkeye yakın zamanda THY Johannesburg seferini Maputo’dan aktaracağını belirtiyor.

Bob Dylan’ın şarkısındaki gibi , Mozambik’de zaman geçirmeyi seviyorum…

Makaleler