Afrika’nın Milyar Dolarlık Sağlık Turizmi Pazarı Raporu
Medikal tedavi için her yıl binlerce Afrikalı Orta Doğu ve Asya’ya gidiyor. Tıbbi bakım için ülke dışına seyahat etme uygulamasına yaygın olarak “tıp turizmi” olarak adlandırılır. 2019 yılına kadar 32,5 milyar dolara ulaşması beklenen küresel milyarlarca dolarlık bir endüstriden söz ediyorum.

Devamını oku: Afrika’nın Milyar Dolarlık Sağlık Turizmi Pazarı Raporu

Zambiya Madencilik Raporu
Madencilik Endüstrisi, Zambiya’nın 1930’larda Copperbelt’in Bakır ve Kobalt yataklarının sömürülmesiyle başlayarak bugün Zambiya’nın ilk kurulan büyük kuruluşlarıyla beraber sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturmuştur.

Devamını oku: Zambiya Madencilik Raporu

Afrika Ayakkabı Sektörü 

EUROMONITOR tarafından derlenen verilere göre Sahra-altı Afrika’da giyim ve ayakkabı sanayi giderek büyümektedir ve bu potansiyel yaklaşık 30 milyar$ civarındadır. Raporda, Afrika dünyanın bir sonraki lüks moda noktası olacaktır. Avrupa markaları şimdiden Nijerya gibi ülkelerde varlıklarını gösterebilmek için yatırımlar yapmaya başlamıştır ve bu arada yerli girişimci ve yeteneklerde ortaya çıkmaktadır.

Devamını oku: Afrika Ayakkabı Sektörü

Afrika’da Çivi İmalatı
Çivi hepimiz bildiği gibi metal bir çubuktan oluşur, bir ucu sivri, genellikle ahşabı ve diğer malzemelere çakılarak baş yardımıyla malzemeleri birbirine tutturmak için kullanılır. Bu basit metal parçasının imalatına Afrika’da girerek güzel kazançlar kazanabilirsiniz. Çiviyi biraz daha tanıtarak olayın detaylarına girelim. Çiviler alüminyum, pirinç ya da diğer metallerden yapılabilmesine rağmen genellikle çelikten imal edilir.

Devamını oku: Afrika’da Çivi İmalatı

Afrika'da İnşaat ve Yapı Malzemelerinde Para Kazandıracak Sıcak Ürünler

Hiç Afrika’da inşaat ve yapı malzemeleri sektörünün ne kadar büyük olduğunu merak ettiniz mi? Öğrenmek üzeresiniz.
Yüksek yapılar ve inşaat faaliyetleri, gelişen ve büyüyen ekonomilerin işaretleridir. Ekonomi iyi göründüğü zaman ticaret ve gayrimenkul çatı yapar.

Devamını oku: Afrika'da İnşaat ve Yapı Malzemelerinde Para Kazandıracak Sıcak Ürünler

Yeni Afrika'nın İnşasında Yapı Kimyasallarına Genel Bir Bakış

Afrika’nın yapı kimyasalları pazarı gün geçtikçe dikkat çekmektedir. Doğrudan yabancı yatırımcılara yönelik hükümet politikaları geçmişten çok daha kolaylaşmıştır ve yabancı yatırımcıların kıtadaki sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. İnşaat sektöründeki yükseliş yapı kimyasalları talebini de beraberinde arttırmaktadır.

Devamını oku: Yeni Afrika'nın İnşasında Yapı Kimyasallarına Genel Bir Bakış

Nijerya’da Balıkçılık ve Balık Yemi Sektörü

Nijerya’da en çok dikkat çeken konulardan biri “Cat Fish” dedikleri yayın balığıdır. Batı Afrika’da birçok sebepten dolayı balık yetiştiriciliği oldukça popüler. Ziyaretine gittiğim dostlarımın da bir balık çiftliği olduğunu öğrenince konu dikkatimi çekti ve detaylara şöyle bir göz attım. Nijerya’da balık bölgesel nehirlerden avlanıyor veya havuzlarda yetiştiriliyor ya da denizden geliyor. Genelde tavukçulukla uğraşanlar bu işi de yapıyor.

Devamını oku: Nijerya’da Balıkçılık ve Balık Yemi Sektörü

Doğu Afrika Tekstilin Yeni Bir Merkezi Olma Yolunda

1980’lerde birçok Afrika ülkesinin tekstil sanayi vardı. Ancak Asya ile rekabet yüzünden tekstil dışa akmıştı. Orta Batı Afrika’da örneğin Nijerya, Togo’da birçok işlemeyen tesisin geçmişinden bunu çok net hatırlayabiliriz. Günümüzde Çin’deki işçilik fiyatlarının yükselmesi ile bu döngü tersine dönmeye başlamıştır.

Devamını oku: Doğu Afrika Tekstilin Yeni Bir Merkezi Olma Yolunda

Afrika’da Plastik Sanayiye Genel Bakış

Afrika kıtası plastik eşya ve paketleme endüstrisinde kullanılan plastik konusunda önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Afrika’nın plastik sanayi, kıtanın istikrarlı büyümesinden payını alarak plastik ürünlere ve makinelere talep de artış göstermiştir. Afrika’da birçok ülkede %8 ile %12 arası (2015) büyüme gerçekleşmekte bu da plastik ürünler ve makineler konusunda pazarı hızla büyütmektedir.

Devamını oku: Afrika’da Plastik Sanayiye Genel Bakış

Afrika Tüketici ve Perakende Sektörüne Genel Bakış

Afrika, 1 milyondan fazla insana ev sahipliği yaparak, tüketici pazarına büyük bir potansiyel sunmaktadır. Birleşmiş Milletler Nüfus Departmanı, kıtanın 2026 yılında nüfusunun 1,5 milyarı aşacağını belirtmektedir. Buna ek olarak, Afrikalılar büyük şehirlere göç ederek şirketlerin tüketici gruplarına hedef almasını kolaylaştırmaktadır. Kıtanın demografik makyajı son derece uygun olmasına rağmen, başarı garanti değildir.

Devamını oku: Afrika Tüketici ve Perakende Sektörüne Genel Bakış

Gana Perakende Pazarına Bir Bakış

Gana’nın modern perakende sektörü şu an için başkent Accra ile sınırlıdır. Genel tabloya bakınca uluslararası perakendeci sayısı oldukça azdır. Orta sınıfın büyüklüğü hali hazırda küçük olmakla beraber, süpermarket ve hipermarketlerin sunduğu kolaylıklar ve çeşitlilik pazarın büyümesini gün geçtikçe hızlandırmaktadır.

Devamını oku: Gana Perakende Pazarına Bir Bakış

Nijerya'nın Perakende Pazarına Bir Bakış

Nijerya’nın perakende sektörü, uluslararası süpermarket markalarının ülkeye girişi ile ve yeni alışveriş merkezlerinin açılması ile yeni bir şekil almaktadır. Sadece ticaretin küçük bir kısmı resmi olarak yapılır. Süpermarketlerin ve mağazaların artışı ile tüketicilerin hareketleri daha net ve belirgin bir şekilde gözlenebilir.
Daha fazla kadın iş gücüne girmeye başladıkça alışveriş merkezleri de zaman kazandırıcı olduğundan daha cazip hale geliyor.

Devamını oku: Nijerya'nın Perakende Pazarına Bir Bakış

Nijerya’da Yemeklik Yağ Üretimi Pazarı

2010 yılındaki ilk Nijerya seyahatimde, dikkatimi ilk çeken şeylerden biri etraftaki ilginç yemek kokularıydı ve koyu renkteki yağın ne olduğunu merak ettim. Bu fıstık yağıydı. Konuyu detaylı bir şekilde araştırınca ilginç sonuçlara ulaştım. Nijerya’dan fıstık haricinde, soya, pamuk tohumu, susam, darı gibi numuneler getirip analiz yaptırdım. İlk olarak Türkiye’de kullanılan fıstıktaki yağ %27 iken bu bölgedeki fıstıktaki yağ oranı %53 civarındaydı. 

Devamını oku: Nijerya’da Yemeklik Yağ Üretimi Pazarı

Diğer Raporlar ve Analizler Listesi

Afrika Un ve Un Tesisleri Raporu
Afrika Nebati Yağ İmalatı Tesis Analizi ve Pazar Durumu
Afrika’da Sabun İmalatı Tesis Maliyet Analizi
Afrika için Kemik Yağı Tesis Örneği ve Pazar Analizi

Devamını oku: Diğer Raporlar ve Analizler Listesi

Afrika Alt Yapı ve İnşaat Sektörü Raporu

Afrika kıtasında sürdürülebilir ekonomik büyüme üç önemli faktöre bağlıdır. Bölgesel entegrasyon, kurumların gelişmesi (mülkiyet hakları ve hukukun üstünlüğü) ve alt yapı. Afrika Altyapı Konsorsiyomu (ICA) raporlarında evlerinde musluğu açamayıp, suyu temin edebilmek için geçen kayıp zamanın 40 milyar saat potansiyelin üzerinde olduğunu belirtmektedir. Karayolu taşımacılığına bakıldığında, yolların %80’i mal taşımak, %90’ı yolcu taşımak için kullanılmaktadır.

Devamını oku: Afrika alt yapı ve inşaat sektörü raporu

Batı Afrika'da Kereste Sektörü Raporu

Dünyanın birçok bölgesindeki kereste şirketlerinin yüzleşmekte olduğu sorunlar Batı Afrikadaki şirketlerin yaşadığı sorunlardan daha çok değildir. Unilever’in hazırlattığı “Alacakaranlık Ormanı” filmi hikayenin bir kısmını anlatmaktadır.
Batı Afrika orman kuşağı kıyıdan içeriye değişen ortalama 388.600km2 alan kaplayan kıyıdan yer yer 80 ila 240km içerilere giren bir kıyıda uzanır. Nijerya’nın 966.000km2 alanının 366.000km2’si ormandır.

Devamını oku: Batı Afrika'da Kereste Sektörü Raporu

Afrika’da tarım sektörüne genel bir bakış

Tarım, Afrika kıtasının yoksulluğunu ve açlığını azaltmak için büyük potansiyele sahiptir. Sektörün geçmişte başlattığı reformlar yavaş ilerlemektedir ama yakın tarihte hızlanacağı kesindir. Dünya Bankasına göre tarım Afrika’nın GYSİH’e %32 katkıda bulunur ve işgücüne %65 istihdam sağlar.

Devamını oku: Afrika’da tarım sektörüne genel bir bakış