Afrika’da Plastik Sanayiye Genel Bakış

Afrika kıtası plastik eşya ve paketleme endüstrisinde kullanılan plastik konusunda önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Afrika’nın plastik sanayi, kıtanın istikrarlı büyümesinden payını alarak plastik ürünlere ve makinelere talep de artış göstermiştir. Afrika’da birçok ülkede %8 ile %12 arası (2015) büyüme gerçekleşmekte bu da plastik ürünler ve makineler konusunda pazarı hızla büyütmektedir.

Büyüyen bir ekonomi ve büyük nüfus bu pazara dikkat çekerken plastik hammadde ve plastik imalatı bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Ancak, Afrika iş yapmak için kolay bir yer değildir. Uluslararası şirketler, yüksek bürokrasi ve düzensizlikten şikayetçidir. Sanayi raporları son altı yılda

Afrika’da plastik kullanımını %150 artış göstererek birleşik ortalamada %8,7 büyümeye ulaştığını belirtmektedir. Afrika’ya plastik ithalatı da %21 ile %41 arasındadır. Bu tırmanışın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği açıktır. Örneğin Kenya’da kişi başı plastik kullanımı 2004’de 10 kg iken 2020’de 30 kg olması beklenmektedir. Bütün bu pembe bakış açısından sonra Afrika’da karşılaşılan sorunlar nelerdir ve çözümleri neler olduğuna bakalım.
Yerli üretim, ithalat fiyatları ile zarar görebilir. Bu konu ağırlıklı olarak küçük ürünlerde olur. Havaleli ürünlerde nakliye fiyatları malın fiyatını arttırdığından bu ürünlerde pek rekabet oluşmaz.

Üretim yöntemleri, ürün kalitesi, ürün yelpazesi gelişmiş ülkelere göre geri kalmıştır. Yeni ürünlere fiyat politikası beklentisi karşılanmayabilir. Ürünlerde kaliteden çok kullanım amacı ön plana çıkar.
Yeni malzemelere yönelik üretici ve tüketicilerin muhafazakar tutumu oluşabilir. İmalat ve pazara giriş noktaları iyi seçilmelidir. Esnek üretim yapılabilmelidir. Bazı bölgelerde tekel oluştuğundan pazara tutunma uzun bir süre alabilir ve maliyetli olabilir.
Hükümet destekleri sıkıntı yaratabilir. Hükümetlerin bazıları metal sektörüne yöneltmek için plastik sanayiyi geri atmak ister. Yukarıda da belirttiğim üzere doğru nokta seçimi önemlidir.
Üretim alt-yapı sıkıntıları en çok akla gelen problemdir. Bu problemler aşılabilir. Aslında bu tip imalatçılar aynı bölgeler etrafında toplanmıştır. Gerek limana yakınlığı gerek sanayi bölgeleri içinde bulunurlar.
Birkaç ülkeye değinecek olursak:

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.