Afrika Tüketici ve Perakende Sektörüne Genel Bakış

Afrika, 1 milyondan fazla insana ev sahipliği yaparak, tüketici pazarına büyük bir potansiyel sunmaktadır. Birleşmiş Milletler Nüfus Departmanı, kıtanın 2026 yılında nüfusunun 1,5 milyarı aşacağını belirtmektedir. Buna ek olarak, Afrikalılar büyük şehirlere göç ederek şirketlerin tüketici gruplarına hedef almasını kolaylaştırmaktadır. Kıtanın demografik makyajı son derece uygun olmasına rağmen, başarı garanti değildir.

 İlk olarak ülkeler arasında farklılıklar vardır. Kuzey Afrika, Sahra-altı Afrika’ya nazaran daha gelişmiştir. Perakende pazarı tüketici lezzetleri, kültür, gelir ve demografik varyanslara bağlı olarak farklılık gösterir. İkinci olarak, ülke ve şehri bazında fırsatları ayırt etmek gerekir. Şehir bazında kişi başına düşen gelir ile ülke bazında kişi başına düşen gelir farklılıklar gösterir. Son olarak, bir ülkenin olumlu demografik yapısı, ülkenin ekonomik gelişimi, tüketici harcamalarının yükseleceği anlamına gelmez. Çalışan nüfusu, toplam nüfusa göre artınca, tüketici harcaması artar diye düşünülse de işsizlik oranı yüksekse bu beklenti olmayacaktır.

Afrika’nın perakende sektörü en çok geleneksel dükkanlarda hareketlidir. Sektörün resmileştirilmesi önümüzdeki on yıl içinde gerçekleşecek ve önemli bir trend olacaktır. Fiziksel altyapı eksikliği, bürokratik engeller ve arazi sorunlarından dolayı yeterli sayıda alışveriş merkez bulunmamaktadır. Şu anda birçok Afrikalı müşteri, özellikle Sahra-altı çölünde çok fakirdir ve paralarını sadece gıda ve diğer ihtiyaçları için harcarlar. Bu hızlı tüketim şirketlerini umut verici pazara dikkatini çeker. 1000$ gelir seviyesindeki tüketicilerin sayısının artması ve gelirlerinin yükselmesi de perakendecilerin yüksek değerde ürünler sunmaya başlamasını sağlamıştır.

Afrika’nın perakende sektörünün genişlemesini destekleyen demografik faktörler şunlardır:


Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.