Gana Perakende Pazarına Bir Bakış

Gana’nın modern perakende sektörü şu an için başkent Accra ile sınırlıdır. Genel tabloya bakınca uluslararası perakendeci sayısı oldukça azdır. Orta sınıfın büyüklüğü hali hazırda küçük olmakla beraber, süpermarket ve hipermarketlerin sunduğu kolaylıklar ve çeşitlilik pazarın büyümesini gün geçtikçe hızlandırmaktadır.

 Nijerya’nın çok daha karmaşık çevresel faktörlerine nazaran birçok yatırımcı Gana’yı Batı Afrika’nın giriş kapısı olarak görür. Bu nedenle Gana’da, diğer Afrika ülkelerine göre ürün temin etmek daha kolaydır. 

Unilever, PZ Cussons, Denmark Fan Milk Group ülkede üretim tesisleri kuran önemli şirketlerdir. Perakendeciler ürün ithalatı yerine ülkede birçok ürünü temin edebilirler.

Gana’nın dünya standartlarındaki ilk alışveriş merkezi Accra Mall, 2008 yılında açılmıştır. Alışveriş merkezi Tema otoyoluna ve Kotoka uluslararası havaalanına yakınlığı ile komşu ülkelere komşuluk yapar.
Diğer alışveriş merkezleri A&C Square(10.000m2) ve Marina Mall(8.000m2) daha sonraki yıllarda açılmıştır.
Bu alışveriş merkezlerinin başarısına ilaveten, Broli Property Group, 2013 yılı raporunda toplamda 180.000m2 alışveriş merkezi alanının birkaç yıl zarfında açılacağını belirtmiştir.

Bu projelerin bazıları şunlardır: 

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.