Nijerya'nın Perakende Pazarına Bir Bakış

Nijerya’nın perakende sektörü, uluslararası süpermarket markalarının ülkeye girişi ile ve yeni alışveriş merkezlerinin açılması ile yeni bir şekil almaktadır. Sadece ticaretin küçük bir kısmı resmi olarak yapılır. Süpermarketlerin ve mağazaların artışı ile tüketicilerin hareketleri daha net ve belirgin bir şekilde gözlenebilir.
Daha fazla kadın iş gücüne girmeye başladıkça alışveriş merkezleri de zaman kazandırıcı olduğundan daha cazip hale geliyor.

Birleşmiş Milletler Nijerya nüfusunun 2010 ile 2030 arasında 110 milyon civarında artış göstereceğini belirtiyor. Bu ciddi bir rakamdır. Bağımsız fakirlik göstergeleri ve zorlu iş ortamı gibi negatifler olsa da, bu geniş pazarın sundukları göz ardı edilemez.

BM tahminlerine göre, Nijerya’nın doğurganlık oranı diğer ülkelere göre oldukça yüksektir. Fakat demografik yansımaların analizi biraz zaman alacaktır.
Ucuz temel ürünler, ilk olarak etkili olacaktır. Çok az bir nüfus lüks ürünlere odaklanabilir. Aslında genel bir ortalama alacak olursak dünya genelinde %4 üst gelir grubu hep vardır. Kırsal alandaki küçük dükkanlar gerekli basit ürünleri satarlar. Fakir müşteriler milyon dolarlık bu alışveriş merkezlerine gitmezler.
Nijerya’nın ilk modern alışveriş merkezi 2006 yılında açılan Lekki, Lagos’daki Palms Mall alışveriş merkezidir. Aralık 2011’de Ikeja City Mall’de açıldı ve popüler oldu. Diğer ufak merkezler City Mall, Surulere alışveriş merkezi ve Silverbird Galleria’dır.

Abuja’daki büyük alışveriş merkezleri Silverbird(23.000m2), Ceddi Plaza(10.000m2), Grand Towers Abuja Mall(8.300m2).


Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.