Afrika’da tarım sektörüne genel bir bakış

Tarım, Afrika kıtasının yoksulluğunu ve açlığını azaltmak için büyük potansiyele sahiptir. Sektörün geçmişte başlattığı reformlar yavaş ilerlemektedir ama yakın tarihte hızlanacağı kesindir. Dünya Bankasına göre tarım Afrika’nın GYSİH’e %32 katkıda bulunur ve işgücüne %65 istihdam sağlar.

 Aslında, Afrika’daki birçok ülkede, işgücünün %85’i tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Ayrıca Afrika’nın %38 genç nüfusu tarım sektöründe kullanılmaktadır. Bu rakamlara rağmen, Afrika toprakları çok iyi durumda değildir. Kıta hala gıda ihtiyaçlarının önemli bir kısmını ithal etmektedir.

Ticaret haritasına göre Afrika’nın tarımsal ithalatlarının %4’ü pamuk, %4’ü deniz ürünleri, %9’u bitkisel ve hayvansal yağlar, %7’si şeker, %5 et, %26 tahıl, %6 süt ürünleri, %3 meşrubat şeklindedir.

Ticaret haritasına göre, 2014 yılında Afrika ülkeleri 94 milyar $ tarım ürünü ithal etmiştir. İhracat ise 60 milyar $’dır. Önemli ölçüde, iş gücüne ek olarak, Afrika kıtası milyon hektar ekilebilir araziye sahiptir. Dünyanın tarıma en müsait arazilerinin %60’ı Sahra-altı Afrika’dadır. Ayrıca ekilebilir arazilerin %5 ile %7’si sulanabilmektedir.
Afrika tarımının yapısı göz önüne alındığında, çiftçilerin çoğu geçim odaklı çalışan küçük çiftçilerdir. Kalite için piyasalara erişebilirliğin, toprak yönetiminin ve tekniklerinin geliştirilmesi, yenilikçi finansman kaynaklarının kullanılması sürekli tarım için gereklidir.

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.