Afrika’da Çivi İmalatı
Çivi hepimiz bildiği gibi metal bir çubuktan oluşur, bir ucu sivri, genellikle ahşabı ve diğer malzemelere çakılarak baş yardımıyla malzemeleri birbirine tutturmak için kullanılır. Bu basit metal parçasının imalatına Afrika’da girerek güzel kazançlar kazanabilirsiniz. Çiviyi biraz daha tanıtarak olayın detaylarına girelim. Çiviler alüminyum, pirinç ya da diğer metallerden yapılabilmesine rağmen genellikle çelikten imal edilir.

Afrika’da çiviler genelde demir-çelik fabrikaların uzantısı olarak imal edilerek piyasaya sürülür. Piyasada genelde Güney Afrika çivileri hakimdir. Asya ithalatları Afrika’daki demir-çelik fabrikalarının sayısının artması ile artışını durdurmuştur. Çivilerin yüzeyi, kavrama gücü ya da dekoratif bir görünüm için, ya da korozyona direnci artırabilmek için kaplanabilir. Amaçlanan fonksiyona göre değişik şekillerde olabilir. Bugün Amerika’da yaklaşık 300 tip çivi konut yapımında kullanılır. Ortalama ahşap çerçeveli bir evde çeşitli tip ve ebatlarda 20.000 ile 30.000 arası çivi kullanılır.

Çiviler inşaatta, marangozlukta ve ahşap doğramalı binalarda önemli öğelerdir. Marangozluk ve ahşap doğramalar çivilere talep yaratmaktadır. Özellikle kerestenin ucuz olduğu Nijerya, Liberya, Kamerun gibi ülkelerin kırsal bölgelerinde ahşap doğramaların ve kapıların tercihi, ahşap çatı iskeletleri tüketimin vazgeçilmez olduğu çiviye talebi sürekli arttırmaktadır. En basit ev inşaatından en lüks ev inşaatına, beton kalıplarından iç kapı ve pencere doğramalarına kadar çivi olmazsa olmaz. Elbette Afrika’da çivi imalatı yapan atölyelerde fabrikalar da var. Özellikle sahra-altı bölgede mevcut inşaat sanayinin arzı, ithalat kalemlerindeki rakamlar yeni çivi fabrikalarının kurulmasına ihtiyaç duyurmaktadır. Çivi kendi uzunluğuna bağlı olarak üç geniş kategoriye ayrılır. Uzunluğu 1 inç (2,5 cm altı) olan küçük çiviler(ing:brad), uzunluğu 1-4 inç arası olanlar çivi, 4 inç üzerinde olanlar büyük çiviler(ing:spike) olarak adlandırılır. Afrika’da en çok tüketilen çivi 1-4 inç arası olan çivilerdir.

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.