Afrika Ayakkabı Sektörü 

EUROMONITOR tarafından derlenen verilere göre Sahra-altı Afrika’da giyim ve ayakkabı sanayi giderek büyümektedir ve bu potansiyel yaklaşık 30 milyar$ civarındadır. Raporda, Afrika dünyanın bir sonraki lüks moda noktası olacaktır. Avrupa markaları şimdiden Nijerya gibi ülkelerde varlıklarını gösterebilmek için yatırımlar yapmaya başlamıştır ve bu arada yerli girişimci ve yeteneklerde ortaya çıkmaktadır.

Kıtanın büyüklüğü, kültürel, sosyal, etnik ve ekonomik çeşitliliği nedeniyle, Nijerya, Somali ve Güney Afrika gibi ülkelerde sadece üretim için değil tasarım, satış, ihracat gibi konularda da kilit noktalar olacaktır.
“KISUA” gibi online satış ağlarının ortaya çıkması, kıtanın her yerinden perakende ve üretim patlaması, tasarımcılara yardım etmektedir. Böylece moda sektörünün bir parçası olan ayakkabı, kıtanın her yerinde büyük oyunculara meydan açmaktadır.

Ayakkabı denilince konu deri ile bağlanır ve değinmek gerekir. Deri, dünyanın en çok ticareti yapılan mallarından biridir. Yılda ortalama 60 milyar$ değer oluşturur. Afrika’nın deri sektörü ise patlama potansiyelindedir. Ancak kaynaklar ile üretim arasındaki açık bir uçurum bulunmaktadır. Post, deri ve yarı işlenmiş, tabaklanmış deri her zaman için iyi bir ticaret kaynağıdır. Bu durum, bazı gelişmekte olan ülkelerde, sektörün dinamizmini arttırır, katma değer zincirini de arttırarak, güçlü piyasa pozisyonlarında harekete yol açar. Sonuç olarak, gelişmekte olan ülkeler deri sektöründe %45 dünya ticaretine sahiptir. Bu önemli ölçüde gelişmiş ülkelerin dünya ayakkabı imalatındaki payını arttırmıştır. Afrika ise sadece mütevazi bir artış göstermektedir. Diğer gelişmekte olan ülkeler tarafında, iç deri ayakkabılarının ithalat girişi %70 civarındadır. Deri ve deri ürünlerinin ihracatı ise %4-5 civarındadır. Rakamlara bakacak olursak, Afrika ülkeleri Dünya sığırının %15’ini, koyunun %25’ine sahiptir ama dünya deri üretiminin ise sadece %15’ini yapmaktadır. Bu durumda küresel fırsatlardan faydalanacak Afrika’da bu boşluk hızla doldurulmaya başlanmıştır. Kıtada kaliteli ve ucuz hammadde işlenmeye başladıkça hammaddesi deri olan başlıca ayakkabı sektörü de hareketlenmeye başlamıştır.
Ayakkabıya tekrar dönecek olursak, herkesin ayakkabıya ihtiyacı var. Ayakkabı sadece ayaklarını korumak için değil, stil ve moda anlayışımızı ifade etmek için de popüler bir yoldur.

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.