Nijerya’da Balıkçılık ve Balık Yemi Sektörü

Nijerya’da en çok dikkat çeken konulardan biri “Cat Fish” dedikleri yayın balığıdır. Batı Afrika’da birçok sebepten dolayı balık yetiştiriciliği oldukça popüler. Ziyaretine gittiğim dostlarımın da bir balık çiftliği olduğunu öğrenince konu dikkatimi çekti ve detaylara şöyle bir göz attım. Nijerya’da balık bölgesel nehirlerden avlanıyor veya havuzlarda yetiştiriliyor ya da denizden geliyor. Genelde tavukçulukla uğraşanlar bu işi de yapıyor.

Pazardaki en önemli hayvansal ürün balık, hatta Nijerya’daki et tüketiminin %60’ı balık eti. Yerel pazarlardan restoranlara kadar her yerde her şekilde pişirilmiş, pişirilmemiş balıklarla karşılaşıyorsunuz. Belki de bu bölgenin bu kadar sağlıklı ve enerjik olmasının ardında bu yatıyordur.

Balık neden diğer hayvansal ürünlerden daha hızlı satıyor? Fiyatı uygun. Ziyaretine gittiğim dostuma sordum: neden balık çiftliği açtın, karlı mı bu iş diye? Tecrübe ile anlattıkları doğrultusunda doğru planlama ve iyi yönetim ile oldukça karlı bir iş olduğu anlaşılıyor. İyi bir yönetimle 3 milyon Naira(yaklaşık 15.000USD)’yı altı ay içinde 4milyon Naira(yaklaşık 20.000USD)’ya getirebiliyorsunuz. Çevresel tehlikeler yok, kümes çiftliği gibi özel yerlere kurulması gerekmiyor, herkes evinin arka bahçesinde kurabiliyor. Yalnız, güçlü sermaye girişi gerektiriyor ve ufak hatalar toplu balık ölümlerine sebep olabiliyor. Bir de nehirden balık avlayanların fiyatları ile rekabet söz konusu olabiliyor. Ayrıca kümes hayvancılığındaki gibi yan ürün de çıkmıyor. Piyasadaki genel balıklara bakınca, 3 tip ön planda: Yayın balığı, en koyla yetişeni. Tilapia bu da hızlı yetişiyor ve büyüyor. Bir de okyanustan gelen uskumru.

Yayın balığı konusuna devam edersek temel konular, su doğal kaynaktan elde edilmeli, çeşme suyu kullanılmıyor ve belirli aralıklarla değiştiriliyor. 2 plot (1 plot 60x120 feet) arazi küçük bir tesisi kurmak için yeterli bu da 1338 metrekare yapıyor. 1 gölet 3x2,5 x1,5 metre ve 1000’er balık içeriyor. 10000 balık için 10 havuz ve bu doğru orantılı arttırılabilir.
Genel maliyete bakarken başka şeyler dikkat çekiyor. Su ve havuzlar ucuz bir mal ettikten sonra yavru balık alıyorlar bu da 10.000 balık 30 Naira’dan 300.000 Naira ediyor. Altı ay süresinde 200 torba yem veriyorsunuz. Yem ortalama 1 milyon Naria tutuyor ve balık 1,7 kg’a gelince 800 Naira’dan satıyorsunuz. Yani 3,25 milyon Naria yatırım ile 4,59 milyon Naira ciro yapabiliyorsunuz. (200 Naira yaklaşık 1 dolar civarı).

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.