Yeni Afrika'nın İnşasında Yapı Kimyasallarına Genel Bir Bakış

Afrika’nın yapı kimyasalları pazarı gün geçtikçe dikkat çekmektedir. Doğrudan yabancı yatırımcılara yönelik hükümet politikaları geçmişten çok daha kolaylaşmıştır ve yabancı yatırımcıların kıtadaki sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. İnşaat sektöründeki yükseliş yapı kimyasalları talebini de beraberinde arttırmaktadır.

Büyük uluslararası yapı kimyasalları tedarikçileri bu yükselen talebi fark etmişlerdir ve bu doğrultuda aktif hatlarını büyütmeye ve Afrika’da yeni üretim hatlarını kurmaya devam etmektedirler.
Kıta genelinde aktif büyük projeler yapı kimyasallarının inşaat öncesi ve sonrası inşaat aşamalarında geniş kullanımına yol açacaktır.

2014 sonu itibariyle kıtada 300’den fazla 50 milyon$ üzerinde aktif proje vardır. Bu da toplamda 250 milyar $’dan fazla hacim demektir. Projeler gayrimenkul, enerji, ulaştırma, petrol ve gaz alanlarındadır. Projelerin kıta genelindeki dağılımına bakacak olursak; Batı, Kuzey ve Orta Afrika sırasıyla %21, %7 ve %5 ile, Doğu Afrika %29 ve Güney Afrika %38 ile bu projelere ev sahipliği yapmaktadır. Yapı kimyasalları sektörü genel olarak Güney Afrika ve Doğu Afrika merkezli yürümektedir.

Afrika yapı kimyasalları pazarında büyümede anahtar inşaat sektörü önümüzdeki 20 yıl içinde Afrika ekonomisinin %7 yıllık bir büyüme öngörmektedir. Bu büyüme Çin’in büyümesinden daha yüksektir. IMF‘ye göre 2001 ile 2010 arasında dünyada en hızlı büyüyen 6 ülke ekonomisi Afrika kıtasındadır. Bu rakam 2010 ile 2020 arasında 7’nin üzerine çıkacaktır.

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.