Şarkıların Ülkesi Benin

Benin yolumun üstünde olduğu için gittiğim ülkelerden biriydi ama gariptir ki beni kendine 3 defa çağırdı. Uçuşlarda aktarma Cotonou üzerinden olduğu için, Gana ve Burkina geçişlerimde Benin’e birkaç gün ayırdım.

Nijerya’nın komşusu bu ülke 10 milyon nüfuslu ve genç oranı yüksek. Fransızca konuşulan Nijerya ile Gana arasındaki eski iki Fransız sömürgesi olan ülkeden biri. Benin körfezine baktığınızda Gana’nın St.Paul burnundan, doğuda Nijer Nehri nin denize döküldüğü Nun’a kadar olan 640 km.lik bölüm, "köle sahili" diye adlandırılıyor.

 Hala halk arasında "uğursuz sahil" de denilir. Ülke geneli %40 hristiyan ve devamında Müslümanlık var ama anemist din Vodunun ( Voodoo) kaynak ülkelerinden biridir.

Ülke toprakları çok verimli ve ağırlıklı tarım yapılıyor. Afrikada en kaliteli pamuk üretimi yapılan iki ülkeden birisi , diğeri de komşusu Togo.

Pamuğu kaju takip ediyor. Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlanan kozmetikde kullanılan shea yağı , siyah afrika sabunu gibi Burkina , Togo ve Gana bölgesinde üretilen ürünler de dikkat çekici.

Komşu ülkelerden ve Çin’den ithalat var , Afrika’nın birçok yerinde olduğu gibi Lübnanlı küçük tüccarlar var, imalat sektöründe ise çok boşluk var . Ülkede çok fazla Türk yok.

Genel etnik gruplar Fon, Yoruba ve Minalar. Genelde yerel dil olarak Fon dili kullanılıyor.
Liman kenti Porto-Novo ( yeni liman) Portekizler zamanında köle ticareti limanı olarak kurulmuş. Cotonou’ya yarım saat mesafede.

Genel çevreye baktığınızda , Nijerya’dan benzin alıp bidonlarda benzin satan tenekeli dükkanları görüyorsunuz. Benzin fiyatı Nijerya’ya göre biraz daha yüksek. Seyyar satıcılar , motor taksiler , karışık trafik, tipik Afrika’nın bölgesel özellikleri . Renkli giysileri , müzikleri ve eğlenceli gençleri ile bu şarkılar ülkesi görülmeye değer.

Ülkeye modern tarım gereçleri , çırçır makineleri , kaju işleme tesisi , soğuk oda , nebati yağ tesisi gibi orta ölçekli yatırımlar yapılabilir. Genel iş adamı potansiyeline baktığınızda bu tip yatırımlara joint –venture şeklinde girmeyi düşünüyorlar. Önümüzdeki yıllarda inşaat sektörünün hareketleneceği kesin . Bu da yapı market tarzında yapılacak ticaretlerin getirisinin olacağının göstergesidir.

Benin son yıllarda turizmde dünyanın dikkatini çekmeye başlamış. Özellikle Cotonou ‘ya 1 saatlik mesafedeki Nokoue Gölü üzerine kurulmuş Ganvie köyü ,yine yakın mesafede Abomey , Quidah da Piton Tapınağı ve Voodoo köyü Benin’e gelindiyse bir gün ayırılmalı.

Bir Benin atasözünün de dediği gibi; "Bir güzelliği görüpde bakmayan biri eninde sonunda ona bakacaktır." Benimkisi biraz da, "Benin’in yakınından geçip de uğramayan biri eninde sonunda Benin’e gelecektir gibi oldu."

Makaleler