Afrika Kültüründen İpuçları

"Afrika’da hareketler, kelimelerden daha yüksek seslidir." Bunun sebebi ise dillerin arasında bariyerler olmasıdır.

Selamlaşma, Merhaba demek, Tokalaşma onlara atılan ilk adımdır ve yöresel değişiklikler gösterir. Basit bir "Merhaba" ve sıcak bir tokalaşma pozitif etkileşimi sağlamanızı sağlar.Afrika'da bir markete girdiğinizde, "Merhaba, nasılsın?" sorusunu sormadan doğrudan paranızı uzatmayın.

 Burkina Faso , Kamerun , Fildişi Sahili, Gabon, Mali, Rwanda, Senegal , Togo ve Tunus gibi Fransızca konuşulan ülkelerde Bonjour ( Bonjur) ; Mısır , Fas , Libya , Sudan ve Moritanya gibi Arapça konuşulan ülkelerde Selamün Aleyküm; Güney Afrika , Zambia, Uganda, Tanzania , Nijerya , Kenya Lesotho gibi İngilizce konuşulan ülkelerde Hello. Yöresel diller konusunda ki ayrı bir makalemde daha fazla detay görebilirsiniz.

Tokalaşmalar da ülkelerde değişiklik gösterir ama sıcak bir adımın başlangıcıdır. Tokalaşmadan sonra üç kere sarılma , parmak şıklatıp tokalaşıp yavaşça eli çekme ,kafa tokuşturma, merhaba demeden önce üç kere alkış yapma gibi hareketlerle karşılaşırsanız şaşırmayın ve ayak uydurmaya çalışın.

Büyüklere saygı önemlidir. Yöresel şeflere , kabile reislerine kendi geleneklerinde saygı göstermeniz , onların saygısını aynı şekilde görmenizi sağlayacaktır. Afrika kültürü geçmiş ile bugünün temelleri üzerine kurulmuştur. Büyüklere minnet sunularak sorular sorması beklenir , yemeklerde öncelikli olarak büyüklere servis yapılır.

Genel olarak vücud dilini dikkatli kullanmanız gerekir. Birşeyi ya da birini işaret parmağınızla göstermemeye dikkat etmeniz gerekir. Gözlerinizle göstermeyi tercih edebilirsiniz.

Birisini çağırıken avcunuzu aşağıya doğru çevirip parmaklarınızı kendinize doğru çekerek çağırın , avuç içi yukarıya doğru bakmamasına özen gösterin. Bu durum , örneğin Yunanistan’da da rakamlar elle gösterilirken beş rakamı avuç içi karşınızdakinin yüzüne gösterilmez , beş rakamı gösterilirken avuç içi size doğru bakar. Aksi bir çeşit küfürdür.

Otururken ayak altınızı karşınızdakine göstermeyin. Ayak ayak üstüne atma pozisyonlarından mümkün olduğunca kaçının.

Yemek yerken sağ elinizle yiyin ve yemeğe sol elle dokunmayın.

Birisine seslenirken değişik seslenme şekillerine tanık olabilirsiniz. Yılan tıslaması , tekrarlanan öpücük gönderme gibi hareketlere şaşkınllık göstermeyin , çok kullanılan bir seslenme şeklidir.

Sessizlik Afrika’da değerlidir. Afrikalılarla görüşmelerinizde sessizlik olduğunda paniğe kapılmayın . Eğer bir şey söylenecekse söylenir. Eğer bir şey söylenmeyecekse sessizlik en iyisidir. Böyle durumlarda çevreniz nasıl davranıyorsa sizde ayak uydurun.

Afrika’da zaman sizin saatinizdeki gibi akmaz , Bunu nedeni; "Afrika bugün ve geçmiştir". Gelecek için hayal kurulmaz, sadece şu an yaşanılır. Eğer planlanmış randevular varsa insanı paniğe sokar ve olağan akışı bozduğu düşünülür.

Afrika size esnek ve rahat olmayı öğretecektir. Gelecek çok önemli değildir , randevu defterleri hayatın bir numarası değildir. Eğer planladığınız programda bir sorun olursa , hemen yenisini yapın , olmasından ümidinizi kestiğiniz şeyler de gerçekleşebilir. Unutmayın, Afrika size değil siz Afrikaya ayak uyduruyorsunuz.

Topluluk içinde asla sinirli bir yapı göstermeyin , Afrikalıların inanılmaz savunma mekanizmaları vardır , yanlış anlaşılmanız bile bir anda sizi uygunsuz bir durumun içine sokabilir.

Topluluğa girmek Afrika kültürüne giriş için temel anahtardır. Asla bir Afrikalı ile ters diyaloğa girmeyin , sizi denemek için kızdırmak isteyebilirler. Topluluk içinde yüzünüzdeki gülümsemeyi eksik tutmayın.

Yemek yerken çok konuşmayın. Önemli işler yemekten sonra konuşulur.
Bir hediye aldığınızda iki elinizle alın ve ellerinizi birleştirerek teşekkür gösterin.

Afrika’da bir siparişte bulunduğunuzda , yanlış yemek geldiğinde asla soru sormayın sadece "Bu yemek benim siparişim değil." demeniz yeterlidir. Devamında garson geri dönecek ve size geri gelip sipariş ettiğiniz yemeğin mümkün olmadığını söyleyecektir. Bunu sebebi yukarıda da belirttiğim gibi Afrikalılar rahat insanlardır.

Başka bir şey de size çok garip gelecektir ki bir otobüste oturan tek kişi olduğunuz ve bütün koltuklar boş olduğu halde ikinci binen kişinin sizin yanınıza oturması . Bu durumlara asla yorum yapmayın , çünkü arkasındaki sebep küçük bir evde kalabalık halinde yaşayan bu insanların yaşam biçimleri davranışlarına bu şekilde de yansır.

Bir dünya insanından bu bir kaç küçük ipucu bazen hayat kurtarır , bazen de sizi ve karşınızdakini mutlu eder.

Makaleler