Kaju pazarı ve Afrika 

kaju 3

 Afrika’dan kaju ithalatı şu aralar en çok sorulan konu. Afrika’daki kaju pazarını biraz   rakamlarla anlatmaya çalışacağım. Her yıl dünyanın 600.000 MT (Metrik Ton)’dan   fazla yediği bu popüler fıstık 2015 Dünya sektörüne baktığımızda, çoğunlukla   tropikal bölgelerde yetişir. Güney-Doğu Asya, Batı Afrika, Doğu Afrika ve Brezilya.   Görüldüğü üzere ticari kaju üretimi 4 ana üretim alanında yoğunlaşmıştır.

2015 yılına baktığımızda, Batı Afrika ve Güney-Doğu Asya neredeyse aynı miktarlarda kabuklu kaju üreterek 1.500.000 MT(metrik ton)’ar üretim yaparak dünya üretiminin %90’ını çekmektedir. Doğu Afrika ve Brezilya kajuları eski ekim sahalarında olduğu için verim düşük ve ayrıca hastalıklarla karşı karşıya kaldıkları için de üretimde ciddi bir azalma olmaktadır.

kaju 4 2 milyon Afrikalı çiftçinin dünya kajusunun %45’ini üretmesi ve son 10 yılda geçmiş   rakamlarını ikiye katlaması kajuyu Afrikanın yıldızı haline getirmektedir. Ne yazık ki   üretilen kajunun %87’si Hindistan ve Vietnam’a ihraç edilmekte ve burada fiyatlar   ikiye katlanmakta devamın da Avrupa ve Amerika pazarına girmektedir.
 Kaju toplamak ve ayıklamak işçilik yoğun bir iştir. 1000MT Kaju için ortalama 380   kişi çalışır. Kaju elimize gelinceye kadar birçok basamaktan geçer. Toplanır,   kurutulur, kabuğu kırılır, soyulur, derecelendirilir, kavrulur, paketlenir. Kabuklu kaju   kırıldığında fıstık ortalama %66-%75 fire verir. Afrika’da bu prosesi yapabilecek   tesislerin azlığı işi Asya üzerine yönlendirmektedir. Fiyatların belirlenmesinde en   önemli faktör üründeki arz ve taleptir. Dolayısıyla yıllık üretim rakamları takibiyle   fiyatlar sezonsal belirlenir.
 Kajunun yıllık üretimini önceden tahmin etmek kolay değildir.

Daha fazla bilgi için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

http://kajuticareti.com