Dünyanın En Büyük Kaju Ağacı

Dünyamızın her bir yerinde orayı ayrıcalıklı yapan bir şey vardır. Bazısı insan yapımı, bazısı türünün tek örneği olması, bazısı kendiliğinden oluşan bir doğa harikası.

Dünyanın en büyük kaju ağacı, Brezilya'nın Parnamirim şehrinin Pirangi do Norte plajındadır, Natal’a yakındır. Bu ağaç, bir ağaçtan çok bir ormana benzer. Bu inanılmaz ağaç neredeyse 8 dönüm bir alana yayılmıştır. Neredeye 70 kaju ağacının kaplayacağı bir alandır bu.

Ağaç 117 yaşındadır, 1888’de Luiz İnacio de Olivera adında bir balıkçı tarafından dikilmiştir ve Bay Olivera 93 yaşında aynı ağacın altında, ağacın gölgesinde dinlenirken ölmüş.

Halk arasında Cajuerio de Pirangi diye bilinen ağaç (Pirangi’nin ağacı) 1994 yılında Guiness Rekorlar kitabına girmiş.
Ziyaretçiler ağacın büyük dalları altında, köklerinin üzerinde, yapraklarının şemsiyesi altında, tahta yollarda yürürken, bir taraftan plajın ve denizin görüntüsü ile gölgesinin keyfini çıkarırılar.

Ağacın bu kadar büyümesinin sebebi iki genetik anomalinin bir araya gelmesindendir. İlki, ağacın yukarı doğru değil de yatay büyümesi ve ağırlığından dolayı dallar yere ulaşması; ikincisi de, yere ulaşan dalların tekrar kök atıp yerden tekrar yükselmesidir. Yani bu muhteşem kaju ağacı, tek ağaç gibi görünen, tek ağaca bağlı birçok ağaçcıktan oluşuyor.
Aslında parkta iki ağaç vardır. Biri genetik değişime uğramış olan ve parkın %95’ini kaplayan ağaç diğeri de ilk ağaç dikildikten birkaç yıl sonra aynı kişi tarafından dikilen normal bir ağaç.

Hasat mevsiminde ağaç neredeyse 80.000 kaju meyvesi veriyor. Kajuları toplamak da serbesttir. Ama ısırınca can yakan turuncu tırtıllara dikkat etmek gerekir.
Yolun sonunda 6 metrelik bir platformdan ağacı yukarıdan görmek ve Natal plajının keyfini çıkarmak mümkündür. Eğer yolunuz buralara düşerse çıkışta hediyelik eşya alabileceğiniz, bir dükkan da kaju suyu içmeyi ve beyaz takım elbiseli komik gözlüklü arkadaşla da fotoğraf çektirmeyi unutmayın.