Nijerya’dan Osun - Osogbo Kutsal Ormanı ve Antik Ağaç Heykellerin Gizemi

Eğer bu antik figürleri önceden görmediyseniz veya duymadıysanız, kendinize bir sürpriz hazırlayın.
Osun kutsal korusu ormanın yoğunluğunda saklanmış büyük gözlü, garip özellikli eski şaşırtıcı, tuhaf görünümlü çok sayıda figürlerle karşılanıyorsunuz.

Bu varlıklar kimdi? Nereden geldiler ve onlara ne oldu?
Osogbo şehrinin eteklerinde, Nijerya’nın güneyinde, Osun kutsal Korusunu ormanın yoğunluğunun içinde bulursunuz. Bu inanılmaz yer; Osun’un doğurganlık Tanrısının evi ve aynı zamanda Yoruba Tanrılarının pantheonlarından bir tanesidir.
Osun, Mısır Tanrısı Isis’le birçok benzerlik paylaşmaktadır. Tanrıça Oshun, sadece Güzellik ve Aşk Tanrıçası değildi. O, insanlara aynı zamanda kehanetler, mistizm, tarım ve kültürü de getirdi.
Aynı zamanda denizlerin balıklarının ve ormanların kuşlarının annesidir.

Isis, balıkların annesi, denizlerin kraliçeşi olarak temsilen de kullanılır.
Oshun aynı zamanda fakirlerin kraliçesi, yetimlerin anası ve onlara zayıf ve güçsüz zamanlarında ne gerekliyse getiren biriydi.

Bir yüzyıl önce Yorubaland’de çok fazla olan korular nerdeyse her kasabada vardı.
Bu bahçelerin çoğu artık terk edilmiş veya oldukça küçük alanlar olarak daralmış.
Osun-Osogbo, Osogbo’nu kalbinde, Osun Eyaletinin başkentinde, Lagos’a 250km uzakta, Nijerya’nın güneybatısında, 400 yıl önce kurulmuştur ve günümüze ulaşmıştır ve hala saygınlığını korumaktadır. Osun Kutsal alanı, Nijerya’nın güneyindeki bu ormanın labirenti, Osun Nehri Tanrıçasını manevi yeridir.

Orman mezarlığının içinde 40 tapınak, heykel ve sanat eseri bulunmaktadır. Bu yapıların çoğu son 40 yıl içinde eklenmiş, iki saray,beş kutsal yer ve nehir kıyısında belirlenmiş rahip ve rahibelerin dokuz ibadet noktasından ibaret.
Osogbo, günümüzde insanları ve Yoruba Pantheonun’unu ormanın ruhu ile bağlayan bir bağdır.