TEKSTİL

Afrika’nın tekstil sanayi karmaşık ve ürkütücü gözükse de, bu karmaşıklık içinde gizli ipuçlarını yakalarsanız Afrika tekstil sanayisindeki potansiyeli net olarak görebilirsiniz.
AOTIF(Afrika Pamuk ve Tekstil Sanayi Federasyonu)’ a göre Afrika’da 1,4 milyon ton pamuk üretiliyor. Bu da dünya üretiminin %5’idir. Gerçek değere ulaştırılabilirse %23’e ulaşabilir. Pamuğun %76’sı ham olarak ihraç edilir. Ayrıca Afrika’da ihtiyaç olunan kumaşın dörtte üçü ithaldir.
Afrika Tekstil Sanayi, %50 kapasitenin atında çalışır. 80’li yıllarda Afrika’da birçok tekstil işletmesi vardı. Son 15-20 yılda Afrika’da üretim yapan tekstil işletmeleri kapandı ve tekstil ikinci el tekstile döndü. Ucuz Çin malı ürünlerin piyasaya girişi zaman içinde yerini daha kaliteli ürünlere bırakmaya başlamıştır. Çin’deki işçilik ücretlerinin yükselmesi ile tekrar Afrika’daki imalatı canlanmaktadır. Özellikle Etiyopya’ya ve Kenya’daki işçilik fiyatlarının düşüklüğü ve birçok Avrupa markasının bu bölgede imalata girmesi gelecekte Afrika’nın bir tekstil merkezi olması yolunda olduğunun göstergesidir.
Batı Afrika’da orta gelir düzeyinin gelişmesi, artan nüfus, alım gücünün artması, marka ve kaliteye yönlenme başlamıştır.