İNŞAAT SEKTÖRÜ

İnşaat ve Mühendislik Sektörüne genel bakışta yapılan araştırmalar dünya devi inşaat firmaların neredeyse yarısının yeni coğrafyalara ve bunların içinde en popüleri Afrika kıtasına hareket etmeyi planlamaktadır. 5 milyar$ yıllık cirolu şirketlerin 2/5’i Afrika kıtası ile ilgilenmektedir. Daha küçük şirketlerin 1/5’i Afrika ile ilgilenmektedir. Kıta ile ilgilenen şirketlerin geneli Avrupa ve Orta Doğu merkezlidir.
Önümüzdeki 10 yılda kıtada ortalama yılda en az 100 milyar$ yatırım olacaktır. Kıtanın çok yüksek alt yapı stoğu bulunmaktadır.
Son yılda kıtada yapılan inşaat yatırımlarının mali değeri bakımından %40’ı yol, köprü gibi taşımacılıkla , %39’u enerji yatırımlarıyla, %5’i gaz ve petrol alt-yapısıyla, %5’i madencilikle, %5’i su ve %3’ü emlak sektörüyle alakalıdır.
İnşaat yatırımlarının proje sayısı bakımından %37’si enerji, %34’ü yol ve taşımacılık, %9’u madencilik, %6’sı emlak, %5’ su, %4’ü gaz ve petrol, %1’i sağlık ve %1 eğitimle alakalıdır.
Afrika kıtasının yıllık %6’lık büyümesi, kentlere göç ile konut ve altyapı ihtiyacının artmasına yol açmaktadır. İmalat sektörü, altyapı sektörü ile bağlantılıdır ve bu doğrultuda enerji, altyapı ve inşaat sektörü yakın gelecekte Afrika’nın bel kemiği olacaktır.
İnşaat sektörü, yapı malzemeleri sektöründen bağımsız düşünülemez. Artan AVM’lerin sayısı, daha lüks konutlar da çelik kapı, alüminyum doğrama, seramik grubu, vitrifiye grubu ve yeni dekorasyon ihtiyaçları için de aktif bir pazar haline gelmektedir.